Hledat:

Invia.cz Last minute Tunisko Dovolená v Chorvatsku Pojeďte do Egypta Bulharsko Last minute Kréta

Brankový rozhodčí

Brankový rozhodčí je jeden z činovníků hokejového utkání; při utkání za každou brankou jeden brankový rozhodčí. Brankoví rozhodčí jsou umístěni ve vhodných ochranných boxech a během utkání nemění své branky. Brankový rozhodčí musí rozhodnout, zda kotouč prošel mezi brankovými tyčkami a přešel úplně brankovou čáru, a dát příslušný signál (rozsvítí červené světlo). Při sporné brance rozhoduje s konečnou platností hlavní rozhodčí, před svým rozhodnutím se však může poradit s videorozhodčím, brankovým rozhodčím nebo s čárovými rozhodčími. Původně stáli brankoví rozhodčí bez ochrany mezi diváky, často podléhali jejich nátlaku, v Kanadě někdy přímo za brankou. Podle předpisu je od roku 1984 prostor boxu 2 m2, ochranné krytí z plexiskla nebo tvrzeného skla s větracími otvory, sedadlo na zvýšené podlaze k zajištění spolehlivého výhledu na brankovou čáru a brankoviště, panel s tlačítky pro ovládání brankových světel.

Podle pravidel z roku 1920 domácí klub opatří brankovým soudcům malé, bílé praporky, jejichž zdvižením oznamuje se docílení branky. Od roku 1946 úkolem brankového rozhodčího jest oznámiti rozhodčímu zdvižením praporku nebo bílého kapesníku, že kotouč přešel úplně brankovou čáru. Podle pravidel z let 1948 a 1952 dožaduje-li se jedna strana uznání branky, rozhoduje příslušný brankový rozhodčí, zda kotouč prošel mezi brankovými sloupky a úplně přes brankovou čáru či ne, jeho rozhodnutí zní prostě "branka" nebo "není branka". Podle pravidel z let 1956 a 1964 odpovídal tehdejší brankový dohlížitel na každou otázku rozhodčího jen "ano" nebo "ne".

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Tento článek je převzat z české wikipedie - otevřené encyklopedie, originální článek naleznete na adrese: „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Brankový_rozhodčí&oldid=14766751
Stránka byla naposledy upravena 6. 3. 2017 v 15:14. Editovat celý článek Brankový rozhodčí.
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.
Další služby: Portál | Katalog | Hledej | Zprávy | Počasí | Kurzy | Práce | Slovník | TV | Online hry | Java hry | SMS | Loga a melodie | Chat | Fórum | Kontakt | Set-top-boxy